Tytuł: Komisja rozwiązywania problemów alkoholowych – praktycznie krok po kroku w 2025 roku
Czas trwania: 3 godziny zegarowe
Szkolenie zostało przygotowane i będzie poprowadzone przez trenera praktyka – dlatego mało teorii a mnóstwo praktycznych porad i wskazówek. Komisja dowie się jak zorganizować swoje działanie nie tylko zgodnie z prawem i wymogami ustawowymi, ale głównie jak to zrobić skutecznie i osiągać efekty.
Zostaną omówione z punktu widzenia praktyki wszystkie aspekty działania komisji, skomentowane potrzebne dokumenty, wskazane zostaną metody przygotowania się do pozytywnej oceny wydatkowania środków finansowych przez kontrolerów RIO i NIKu.
- Komisja i jej miejsce w strukturze organizacyjnej urzędu – KPA, odpowiedzialność członków, ubezpieczenie, formy współpracy z innymi instytucjami
- Dane osobowe w komisji – wpłynięcie, przechowywanie, przetwarzanie, archiwizowanie i utylizacja
- Rozmowy motywacyjne a współpraca z punktami konsultacyjnymi
- Sądowa procedura – kiedy, po co i jak?
- Procedura Niebieskie karty w komisji – konieczność dodatkowego wynagradzania członków komisji za udział w pracach Zespołu i grup
- budżet alkoholowy a budżet małpkowy – konieczność odróżnienia środków według wytycznych RIO i zasadność wydatkowania
- Kontrola punktów sprzedaży – zagrożenia w 2025 roku (kampanię wymiany towaru na alkohol, zakup alkoholu przez punkty sprzedaży w nieodpowiednich placówkach handlowych, błędy w wyliczeniu wartości sprzedaży na podstawie paragonów)
- Jak opiniować programy profilaktyczne?
- dyskusja o lokalnych specyficznych problemach występujących w komisji
Tytuł: Praktyczne aspekty działania Zespołu Interdyscyplinarnego
Czas trwania: 3 godziny zegarowe
Skuteczne funkcjonowanie Zespołu Interdyscyplinarnego na poziomie gminy, to połączenie z jednej strony kompetencji merytorycznych poszczególnych członków Zespołu reprezentujących dane instytucje z elastycznym wykorzystywaniem przepisów prawnych związanych z procedurą Niebieskie Karty. Szkolenie zostało opracowane przez praktyka: trenera, który oprócz tego, że szkoli Zespoły to sam zasiada w Zespołach i realizuje procedurę na poziomie gminy.
Po 10 latach funkcjonowania Zespołów, szkolenie pomija celowo zakres wiedzy związany ze zjawiskiem przemocy domowej, uznając, że członkowie już to wiedzą. Jednakże szkolenie to esencja praktyki w stosowaniu zapisów prawnych bezpośrednio odnoszących się do procedury. Omówione zostaną bardzo dokładnie wszystkie elementy związane z funkcjonowaniem Zespołu (pominięto celowo cały etap tworzenia Zespołu – bo to już zrobiono na poziomie gminy), praktyka funkcjonowania grup diagnostyczno – pomocowych, dokumentację Zespołu / grupy, przesłanki do zamykania procedury i fazy monitorowania sprawy po zamknięciu. Szkolenie obejmuje także materiał dotyczący współpracy pomiędzy instytucjami w ramach procedury. Ze względu na źródło finansowania szkolenia (środki alkoholowe) możliwe jest dodanie w tytule szkolenia oraz w programie wątku pracy z rodzinami z problemem alkoholowym, aby ułatwić uzasadnienie tego wydatku. Jeszcze raz podkreślamy, że jest to szkolenie zawierające tylko elementy praktyczne i nie obejmuje teoretycznych aspektów pracy Zespołu.
- Omówienie ważnych dla działania Zespołu aspektów prawnych wynikających z ustawy oraz Rozporządzenia
- Praktyczne wskazówki dotyczące realizacji Procedury Niebieskie Karty z omówieniem rozmowy z osobą doznającą jak i stosująca przemoc
- Indywidualny plan pomocy i współpraca w ramach grup diagnostyczno – pomocowych
- Zakończenie procedury i czas monitoringu
- Omówienie specyficznych i konkretnych przykładów pojawiających się w danym Zespole
Prowadzenie: Robert Lemański

Robert Lemański
Dyplomowany specjalista w zakresie profilaktyki społecznej, w latach 2007-2008 Kierownik Działu Programów Lokalnych PARPA i Koordynator Projektu Sieć Gmin Wiodących PARPA, od 20 lat prowadzi szkolenia specjalistyczne dla członków GKRPA oraz pracowników socjalnych, od 20 lat członek kilku Gminnych Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (w tym przewodniczący), niezależny ekspert. Praktyk, nie teoretyk. Warszawa
Certyfikat:
Uczestnicy szkolenia otrzymują: certyfikat poświadczający ukończenie szkolenia w oparciu o wymóg art. 41 ust. 4 ustawy o wychowaniu w trzeźwości (wymóg odbycia przeszkolenia przez członków gkrpa) oraz z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej w oparciu o art. 6 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej.
Kliknij poniżej i pobierz załącznik:
OFERTA SZKOLEŃ ZAMKNIĘTYCH 2025
Koszt szkolenia ustalamy indywidualnie z Zamawiającym