Broszury dotyczącyce problematyki uzależnień behawioralnych, alkoholu i narkotyków już w sprzedaży!

Broszury dotyczące problematyki alkoholowej oraz przeciwdziałania przemocy mogą być, poza gminnym programami, finansowane również w ramach lokalnej, międzysektorowej polityki przeciwdziałania szkodom związanym ze spożyciem alkoholu czyli z tzw. „małpek”. Publikacje, które Państwu przedstawiamy mogą być wykorzystane zarówno w edukacji publicznej, jak i w bezpośrednim kontakcie z dziećmi, rodzicami, klientami - dostarczając im dodatkowych informacji, a także mogą motywować ich do podejmowania właściwych wyborów czy szukania pomocy.


Zaufała nam również Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (od 1 stycznia 2022 roku PARPA oraz KBPN połączyły się w Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom), która rekomendowała nasze broszury i książki, pozytywnie oceniając ich zawartość merytoryczną.

Z przyjemnością informujemy, że również w 2022 roku będziemy realizować dwa duże projekty wydawnicze dla Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom jako zadania w ramach konkursów NPZ, dzięki czemu do wybranych odbiorców (OPS, POZ) trafi kilkaset tysięcy bezpłatnych broszur.

Wszystkie nowe broszury objęte przedsprzedażą dostępne będą w regularnej sprzedaży od dnia 15.03.2022 r. Pozostałe broszury i książki są dostępne w magazynie i w każdej chwili mogą zostać Państwu wysłane.


Mam nadzieję, że po raz kolejny w 2022 roku uznacie Państwo nasze broszury za wartościowy element edukacji uzupełniający Państwa działania w obszarze edukacji i profilaktyki problemów uzależnień oraz przeciwdziałania uzależnieniom.


Z krakowskim pozdrowieniem

Adam Rynkiewicz
Prezes Zarządu Studio Profilaktyki Społecznej Sp. z o.o.

POBIERZ NASZĄ OFERTĘ

 

Żeby ułatwić Państwu wybór przedstawiamy każdą z broszur wraz z krótkim opisem zawartości.

 

 

Uzależnienia behawioralne - co musisz wiedzieć, aby pomóc. Poradnik dla służb i instytucji pomocowych

Czym są uzależnienia behawioralne? Co sprawia, że dane zachowanie staje się uzależnieniem? Czy od każdego zachowania można się uzależnić? I w jaki sposób można pomóc osobie zmagającej się z tego rodzaju problemami? To najważniejsze pytania, na jakie odpowiada broszura. W części ostatniej poradnika można znaleźć pomocne adresy stron internetowych i numery telefonów, do których można kierować klientów.

Broszura jest przeznaczona dla służb i instytucji, które w swojej pracy mogą spotkać się z problemami uzależnień behawioralnych m.in. dla gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, grup roboczych, konsultantów w punktach konsultacyjnych, pracowników i asystentów socjalnych, nauczycieli i kuratorów sądowych oraz policjantów.

 

 

  Zakupoholizm - sprawdź, czy Twoje kupowanie nie stało się problemem. Informator dla osób pełnoletnich (18+) 

Jednym z powszechnych uzależnień behawioralnych, zwłaszcza w grupie kobiet, jest zakupoholizm. Zaburzenie to niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji zarówno finansowych, emocjonalnych czy społecznych. W broszurze omówiono sygnały ostrzegawcze wskazujące na problemowe kupowanie oraz wskazówki jak uniknąć tego rodzaju nałogu. W informatorze umieszczono także pytania kontrolne, dzięki którym każdy może przyjrzeć się swoim nawykom kupowania.
Broszura powinna zostać wykorzystana w szerokiej edukacji publicznej - warto przekazać ją do ośrodków pomocy społecznej, punktów informacyjno – konsultacyjnych, placówek leczenia uzależnień, placówek podstawowej opieki zdrowotnej itp. Powinna być także dostępna podczas rozmów klientów z gminną komisją rozwiązywania problemów alkoholowych i z grupami roboczymi.

 


 Hazard i e-hazard. Sprawdź czy Twoje granie nie stało się problemem. Informator dla osób pełnoletnich (18+) 

Broszura zaadresowana do osób, które uprawiają hazard - grają w loterie (np. zdrapki lotto), gry liczbowe,  zakłady bukmacherskie (wyścigi koni, rozgrywki sportowe, wyniki wyborów), automaty do gier, gry w kasynach stacjonarnych i online, gry w karty, w których można wygrać pieniądze, konkursy typu audiotele, loterie np. SMS-owe. Każdy kto gra na pieniądze powinien upewnić się czy ta rozrywka nie stała się problemem.  W broszurze zawarte są testy przesiewowe oraz pytania ułatwiające autodiagnozę własnego stylu grania, a także informacje, gdzie szukać pomocy.
Broszura powinna zostać wykorzystana w szerokiej edukacji publicznej - warto przekazać ją do ośrodków pomocy społecznej, punktów informacyjno – konsultacyjnych, placówek leczenia uzależnień, placówek podstawowej opieki zdrowotnej itp. Powinna być także dostępna podczas rozmów klientów z gminną komisją rozwiązywania problemów alkoholowych i z grupami roboczymi.


E-uzależnienia. Nie zgub się w sieci. Ściąga dla nastolatków (12+) 

Co każdy nastolatek powinien wiedzieć o e-uzależnieniach, czyli krótki przewodnik po tym, jak nie zgubić się w sieci i korzystać z niej w sposób bezpieczny. Internet, sieci społecznościowe czy granie w gry komputerowe może przynosić pewne korzyści, takie jak poznawanie nowych osób, utrzymywanie relacji, z tymi, których już się zna czy poszerzanie swoich zainteresowań. Ale może także wiązać się z problemami. W poradniku znajdują się wskazówki jak korzystać z sieci, żeby ograniczyć potencjalne niebezpieczeństwa i w porę je rozpoznać.
Poradnik ten jest przeznaczony dla młodzieży – nastolatków od 12 roku życia, którzy korzystają już lub wchodzą do świata online i chcieliby czuć się w nim bezpiecznie. Powinien zostać przekazany placówkom oświatowo – wychowawczym, w tym świetlicom socjoterapeutycznym, ale przede wszystkim powinien zostać przekazany szkołom do dalszej dystrybucji wśród młodzieży.

 


Alkohol - ultra zagrożenie. Jak się chronić. Ściąga dla nastolatków (13+)


Alkohol jest najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną wśród młodzieży.  
Celem publikacji jest zachęcenie nastolatków do dokonywania zdrowych dla siebie wyborów, a także skłonienie młodych odbiorców do autorefleksji. Nastolatki dowiedzą się m.in., jak alkohol działa na dojrzewający mózg i jak może to odbić się w przyszłości na nauce czy sprawności fizycznej oraz jakie skutki bezpośrednie wiążą się z eksperymentowaniem z alkoholem. W publikacji znajdą również praktyczne wskazówki, w jaki sposób mogą się chronić przed piciem poprzez asertywnie odmawianie, inwestowanie w rozwój osobisty i budowanie konstruktywnych relacji z innymi. Młodzi odbiorcy w publikacji znajdą również wskazówki dotyczące udzielania wsparcia i reagowania w sytuacjach, w których sami martwią o swoich przyjaciół używających lub eksperymentujących z alkoholem.
Poradnik ten jest przeznaczony dla młodzieży – nastolatków od 13 roku życia, którzy dowiedzą się z niego prawdy na temat alkoholu. Powinien zostać przekazany placówkom oświatowo – wychowawczym, w tym świetlicom socjoterapeutycznym, ale przede wszystkim powinien zostać przekazany szkołom do dalszej dystrybucji wśród młodzieży.



Internet, smartfon i gry online - poznaj zagrożenia i reaguj w porę! Poradnik dla nauczycieli i rodziców 

Jednym z aktualnych zagrożeń młodzieży jest nadmierne korzystanie z telefonu, Internetu, mediów społecznościowych i gier cyfrowych. W poradniku opisano sygnały, które powinny zaniepokoić rodziców i nauczycieli a także zawarto praktyczne porady i wskazówki, jak rozmawiać z dziećmi na temat nadmiernego korzystania ze smartfonów, Internetu i gier oraz jak pomóc im kształtować zdrowe zachowania w tym zakresie.
Poradnik należy przekazać szkołom i innym placówkom oświatowo – wychowawczym, w tym świetlicom socjoterapeutycznym, a za ich pośrednictwem również rodzicom.  

 


 Cyberprzemoc - jak uchronić dziecko. Poradnik dla nauczycieli i rodziców

Publikacja w skondensowany sposób omawia zjawisko cyberprzemocy wśród uczniów szkół rozumianego jako agresywne zachowania wobec rówieśników, nękanie i dręczenie w Internecie. Struktura poradnika obejmuje trzy główne części: wyjaśnienie kluczowych pojęć i przedstawienie skali zjawiska; profilaktyka cyberprzemocy; sposoby reagowania w sytuacji wystąpienia przemocy. Poradnik zawiera praktyczne porady i wskazówki do zastosowania w szkole i w domu dotyczące tego, jak radzić sobie z cyberprzemocą, w jaki sposób chronić dzieci i młodzież przed  agresją w sieci i jak pomóc, gdy jej doświadczą.
Poradnik należy przekazać szkołom i innym placówkom oświatowo – wychowawczym, w tym świetlicom socjoterapeutycznym, a za ich pośrednictwem również rodzicom.  

 


Cyberprzemoc - jak się chronić przed agresją elektroniczną. Ściąga dla nastolatków (12+)

Internet, poza korzyściami edukacyjnymi i atrakcyjną formą spędzania czasu, niesie dla nastolatków wiele potencjalnych zagrożeń. Jedną z nich jest nękanie za pośrednictwem sieci, czyli tzw. cyberprzemoc. W publikacji zawarto wskazówki jak się przed nią chronić, gdzie można szukać pomocy i co można zrobić, jeśli jest się świadkiem prześladowania.
Poradnik zawiera praktyczne porady i wskazówki dla młodych ludzi doświadczających przemocy w sieci lub będących świadkami cyberbullyingu. Formuła i styl poradnika dostosowany jest do nastoletniego czytelnika (krótkie, zwięzłe teksty, prosty, zrozumiały język, konkretne wskazówki, przykłady, ciekawe dane „Czy wiesz, że…”, grafiki itp.)
Poradnik ten jest przeznaczony dla młodzieży – nastolatków od 12 roku życia, którzy korzystają z Internetu i mogą stać się potencjalnymi ofiarami cyberprzemocy. Powinien zostać przekazany placówkom oświatowo – wychowawczym, w tym świetlicom socjoterapeutycznym, ale przede wszystkim powinien zostać przekazany szkołom do dalszej dystrybucji wśród młodzieży.

 


Narkotyki i dopalacze - rodzaje, działanie i objawy używania. Informator  dla nauczycieli i rodziców.

Wiek dojrzewania to okres, w trakcie którego młodzi ludzie są najbardziej narażeni na szkodliwe działanie różnych substancji psychoaktywnych i jednocześnie jest to okres na jaki przypada eksperymentowanie z narkotykami. Dlatego uważność dorosłych na tego rodzaju zagrożenie jest kluczowa. Publikacja stanowi uzupełnienie i aktualizacje wiedzy rodziców i nauczycieli na temat rodzajów narkotyków, sposobów ich przyjmowania przez młodzież, objawach ich użycia i konsekwencjach zdrowotnych.

Informator jest adresowany przede wszystkim do nauczycieli i rodziców, ale mogą z niego korzystać również inne osoby zajmujące się tematyką narkotyków np. członkowie gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, pracownicy socjalni, przedstawiciele organizacji pozarządowych itp.


Narkotyki i dopalacze - reaguj w porę! Poradnik dla nauczycieli i rodziców

W publikacji omówiono dwie zasadnicze kwestie: okres dojrzewania jako szczególny czas w życiu nastolatków w kontekście sięgania przez nich pod substancje psychoaktywne oraz sposoby reagowania i inne działania chroniące młodych ludzi przez zagrożeniami wynikającymi z eksperymentowania z narkotykami. Wiedza na temat czynników ryzyka i czynników chroniących przed podejmowaniem zachowań ryzykownych pozwoli przekonać rodziców i nauczycieli, że wbrew temu co manifestuje młody człowiek, mają lub mogą mieć wpływ na jego zachowanie i wybory jakich dokonuje. W części praktycznej publikacji odbiorcy znajdą również podpowiedzi, jak mogą rozpoznawać niepokojące sygnały oraz w jaki sposób przeprowadzić rozmowę interwencyjną w trudnej sytuacji związanej z użyciem substancji psychoaktywnych.
Poradnik należy przekazać szkołom i innym placówkom oświatowo – wychowawczym, w tym świetlicom socjoterapeutycznym a za ich pośrednictwem również rodzicom.  

 

Samorządy cenią nasze publikacje za:

  • Prosty i zrozumiały język
  • Treści oparte o aktualną wiedzę
  • Dostosowanie do grupy docelowej
  • Konkretny i precyzyjny przekaz
  • Dostarczenie rzetelnej wiedzy i motywowanie do szukania dalszej pomocy

Zamówienia prosimy składać poprzez stronę  www.wydawnictwosps.pl lub poprzez www.sps.org.pl lub po wypełnieniu załączonego Formularza.
W razie pytań prosimy o kontakt z biurem: 12  636 92 85 w godzinach od 7.30-15.30 lub drogą elektroniczną: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

facebook