9 września – ŚWIATOWY DZIEŃ FAS - co tego dnia mogą zrobić samorządy?

Światowy dzień FAS ma na celu uświadomienie przyszłym matkom negatywnych skutków picia alkoholu w czasie ciąży. Ideą światowych dni FAS jest skoncentrowanie uwagi opinii publicznej oraz środowisk medycznych i socjalnych na problemie picia alkoholu przez kobiety w ciąży. Światowy Dzień FAS to doskonała okazja do wdrożenia działań edukacyjnych, do których chcemy Państwa zachęcić przedstawiając naszą publikacje „Ciąża bez alkoholu. Dlaczego warto zachować w tym czasie abstynencje”.

 

Zachęcamy Państwa do przekazania niniejszej publikacji do ośrodków pomocy społecznej, placówek podstawowej opieki zdrowotnej, poradni ginekologicznych a także jej dystrybucje w różnych miejscach użyteczności publicznej, tak aby szeroko dotrzeć z informacją o konieczności zachowania abstynencji w ciąży.  Warto także przekazać te broszurę wraz z informacją o obchodach Światowego Dnia FAS oraz adresami stron internetowych https://www.ciazabezalkoholu.pl/ http://ciazabezalkoholu.info/  lokalnym mediom po to, żeby tego dnia podjęły ten ważny temat.

Edukacja to wciąż ważny element działań profilaktycznych na rzecz ograniczenia picia alkoholu przez kobiety w ciąży!

Poniżej fragment z rekomendowanej publikacji

Jak jest zatem prawda na temat picia alkoholu w ciąży?

 

Spożycie alkoholu przez kobiety w ciąży jest uznanym czynnikiem toksycznego uszkodzenia płodu – to jedno ze zdań zawarte w Stanowisku Grupy Ekspertów na temat wpływu alkoholu na ciążę, opublikowanym w 2014 roku. Nic się od tamtej pory w tej sprawie nie zmieniło. Alkohol jest substancja psychoaktywną i toksyczną.  Już po ok 30 – 40 minutach od spożycia alkoholu przez kobietę w ciąży stężenie we krwi płodu jest zbliżone do tego, które ma matka. Wbrew powszechnymi przekonaniom,  łożysko nie stanowi bariery dla cząsteczek alkoholu, które dostają się bezpośrednio do krwiobiegu zarodka a potem płodu, narażając go na powstanie ciężkich zaburzeń. Dodatkowo  alkohol jest znacząco wolniej metabolizowany przez organizm dziecka  ponieważ w fazie prenatalnej nie ma ono rozwiniętych w pełni procesów prowadzących do usuwania alkoholu z organizmu np. wątroba nie wykazuje jeszcze odpowiedniej aktywności enzymatycznej. Dopiero w połowie ciąży tzw. dehydrogenaza alkoholowa, która jest potrzebna do eliminacji alkoholu z organizmu, osiąga 50% aktywności  dorosłego człowieka”

Zapraszamy do zakupu: KLIKNIJ TUTAJ

 

facebook